Baza polskich myjni samochodowych

Katalog firm wspierających branże myjni samochodowych

Cięcie strumieniem wody

Cięcie strumieniem wody to metoda, która zyskuje coraz większą popularność. Dzięki stosowaniu tej metody możliwe jest rozcinanie i przebijanie prawie wszystkich rodzajów materiałów oprócz diamentu. Jest to proces cięcia na zimno. Ze względu na brak wykorzystywania wysokiej temperatury podczas obróbki, metoda ta konkuruje z termicznymi metodami.

Cięcie wodą – dlaczego stała się tak popularną metodą?

Cięcie wodą to metoda, która polega na rozdzielaniu materiałów. Metoda ta stała się tak powszechna, głównie ze względu na dobrą jakość rozciętych powierzchni oraz brak odkształceń, które powodowane są wysoką temperaturą.

Na czym polega ta metoda? W tym procesie wykorzystuje się strumień wody o ciśnieniu 4 000 barów, które przepuszczone jest przez dyszę o bardzo małej średnicy. Tworzy się strumień cieczy o prędkości ponad trzykrotnie przekraczającej prędkość dźwięku.

Cięcie wodą

Materiały poddawane obróbce

Do cięcia wodą wykorzystuje się narzędzie zwane Waterjet. Dzięki jego możliwości obróbce można poddać nie tylko metale, ale również papier, skórę, gumę, tworzywa sztuczne czy tkaniny. Do materiałów ciętych również z wykorzystaniem tej metody zaliczymy: kamień, płytki ceramiczne, gres, stal, drewno oraz szkło.

Cięcie tą metodą jest bardzo bezpieczne. Podczas procesu nie powstają odpryski, dzięki czemu nawet cięcie szkła jest możliwe.

Cięcie strumieniem wody – wykorzystanie automatyki

Cięcie strumieniem wody realizowane jest wyłącznie w sposób zautomatyzowany lub zrobotyzowany. Coraz większa ilość przedsiębiorców decyduje się na inwestycję w nowoczesne i wydajne urządzenia, pozwalające na realizację usług w sposób znacznie szybszy i precyzyjniejszy. Możliwe jest nie tylko rozdzielanie materiałów, ale również ich żłobienie czy ukosowanie.

 
Zalety wykorzystywanie urządzeń WaterJet

Cięcie wodą posiada wiele zalet. To dlatego tak wiele osób decyduje się na jej wykorzystanie. Brak zmian w strukturze obrabianego materiału, wysoka jakość krawędzi, brak ryzyka poparzenia się, możliwość obróbki różnorodnych materiałów, to najistotniejsze zalety tej metody.