W zniczach powszechnie stosuje się parafinę z frakcji ropy naftowej. Taka parafina jest tania i łatwo ją pozyskać, jednak nie jest dobra dla naszego środowiska. Najlepszym wyborem są wkłady do zniczy z ekologicznych półproduktów – wosku pszczelego lub sojowego.
Gdzie kupić ekologiczne znicze?
Myśląc o ekologicznych zniczach, mamy na myśli wkłady do zniczy, w których znajdują się naturalne półprodukty. Niestety na próżno szukać ich przy cmentarnych straganach. Co więcej, mimo ogromnej popularności ekologicznych świec w Internecie, bardzo ciężko jest znaleźć wkłady do zniczy w 100% naturalne. Warto szukać ich w dobrych sklepach internetowych, oferujących znicze i lampiony.
Ekologiczne wkłady do zniczy – zrób je sam!
Samodzielne wykonanie wkładów do zniczy jest bardzo proste, a wszystkie potrzebne półprodukty kupisz w Internecie. Potrzebny będzie ekologiczny wosk, knot, (również możesz go wykonać samodzielnie łącząc blaszkę z np. sznurkiem jutowym) oraz nową bezbarwną tubę, lub taką po wypalonej świecy. Wosk podgrzej w garnku, aż do rozpuszczenia. Przyklej knot do wieczka tuby. Wlej wosk i odczekaj do zastygnięcia. Gotowe! Jest to tani i prosty sposób na uzyskanie naturalnych wkładów do zniczy. Wosk sojowy pali się nawet dwa razy dłużej od świecy parafinowej. Zazwyczaj wkłady z bawełnianymi knotami będą paliły się dłużej niż te z knotami drewnianymi. Czynnikiem decydującym o czasie palenia jest też z pewnością temperatura otoczenia – wkłady z woskiem sojowym będą zdecydowanie paliły się dłużej wiosną i latem.
Poznaj sposób na dłuższe palenie się zniczy!
Jest to praktyka zaczerpnięta od sposobu palenia naturalnych świec ekologicznych, jednak sprawdzi się równie dobrze przy parafinowych zniczach. Przed zapaleniem knota, przytnij równo jego końcówkę – niech ma ok. 2 cm. Wkłady do zniczy sklep internetowy mają w zwyczaju posiadać bardzo długie knoty. Zasada jednak jest taka, że im jest on dłuższy, tym szybciej świeca się wypala. Ten zabieg ma jeszcze jedną zaletę. Skrócenie tego elementu zapobiega kopceniu, a także powoduje, że wytwarzany płomień jest bardziej regularny.